7. kolo, Ne 9.10.2022 00:00

1.liga ženy19
TJ Avia Čakovice22

Námitka k prvoligovému utkání žen v Dobrušce

Úmyslné ovlivnění ligového utkání č.229, 1.liga ženy Sokol Dobruška – KNH Chomutov ze dne 8.10.2023

Příjemný den,

vážený Výkonný výbore SNH, milá házenkářská rodino,

s odstupem několika dnů po ligovém utkání 1.ligy žen č.229 mezi Sokol Dobruška a KNH Chomutov, tedy pokud možno bez emocí, se snažíme pochopit k jakým nepravostem a schválnostem se nám v tomto utkání dostalo od rozhodčího pana Filipa Fišera. Raději nebudu polemizovat o důvodech, které ho k jeho chování vedly.

Rád bych zde rozepsal několik bodů, které mě k tomuto popisu vedou.

Během prvního poločasu nasadili domácí do utkání „dle jejich vlastního komentáře, a také dle komentáře rozhodčího utkání“ dívky tzv. druhého sledu.

Rozhodčí utkání, svazový činovník, zesměšňuje výkon soupeře a dehonestuje ho s tím, že hrál proti dorostenkám. Co ho vede k tomuto zbytečnému zesměšňujícímu komentáři? Proč zde neuvádí, že za hostující celek nastoupily 4 regulérní dorostenky, jsou i označeny v zápise o utkání. Nehledě k tomu, že dle zápisu o utkání za domácí hráčky nehrála žádná dorostenka.  Rozhodčí takto utkání komentoval na FCB profilu v den utkání.

Před utkáním nám jako hostům bylo řečeno, že domácí hrají v modrých dresech, tedy v podobné barvě jako my. Samozřejmě na základě propozic se holky jako hostující šly převléknout. Pokud máte šatny v areálu, pak je vše v pohodě. Těch 590 metrů tam a 590 metrů zpět do náhradních prostor (šaten) Vám v přípravné fázi před utkáním vždy přidá na klidu. Mimochodem smrad, který byl v oném prostoru, určeném k převlékání, což mohou potvrdit i muži Podlázek, kteří se v tomto prostoru převlékali před námi, byl nechutný. Když se holky vrátily zpět ke hřišti zbývalo do počátku utkání 10 minut. Z ničeho nic rozhodčí utkání pískl do píšťalky, že utkání začne dříve. Nikterak nechtěl reflektovat na naše reakce, že máme ještě 10 minut na rozcvičení, a tak jsme musely jít do utkání prakticky bez rozcvičení.

Rozhodčí před utkáním NEZKONTROLOVAL hráčky před samotnou hrou a utkání arogantně zahájil.

Pokud se Vám zdá, že zbytečně pláči, pak čtěte dál.

Během první půle se stalo několik více než diskutabilních situací, z nichž bych vypíchl především jednu, kdy domácí hráčka běžela do rychlého brejku, přičemž obránkyni měla zhruba 3 kroky za sebou. Od půlky se na 2 klepnutí řítila sama na branku, vystřelila s pádem. Hostující brankářka však střelu chytila. Nyní však začíná úřadovat rozhodčí. K nepochopení všech aktérů píská na brankovišti faul a naší záložníci uděluje žlutou kartu. Samozřejmě bez možnosti jakkoliv na tuto nespravedlnost reagovat. V zápise o utkání byla tato ŽK chybně zapsána jiné hráčce. Domácí hráčky se nemohly prosazovat, tak jak byly zvyklé. V průběhu první půli tak byly žlutou kartou oceněny prakticky všechny obránkyně Chomutova. Bylo odpískáno i několik opravdu divných offsidů, kdy i domácí hráčky nechápaly, proč se tak děje. No nic. Pojďme dál. To nejlepší teprve přijde.

V poločase, kdy trochu šokované domácí loňské mistryně prohrávaly s outsiderem z Chomutova 10:8, přišel opravdový šok.

Rozhodčí Fišer přišel za hostující kapitánkou s informací, že do druhého poločasu nepřipustí záložníci Zdeňku Řeháčkovou, s tím, že má zatejpované prsty a nehty. Ptám se nyní do pléna: „Jak jinak může žena, která dělá nějaký sport a pěstí si nehty, tuto svoji investici do krásy, ochránění zdraví své i své soupeřky, zajistit? Jsou zatejpované prsty důvodem k nepřipuštění do hry? Nehledě na to, když s tím hráčka již 30 minut hraje. Že by tento nesmyslný krok byl vysoustružen v hlavě někoho jiného, jakéhosi našeptávajícího hlasu?

Toto je fotka z onoho utkání. Rozhodčí nás poprvé zcela úmyslně poškodil, jelikož zamezil naší nejlepší obránkyni v pokračování v utkání. Od té doby opravdu nemohla nastoupit. Vyhrožoval nám, že pokud nastoupí, okamžitě obdrží ČK. A tak jsme museli hráčku z utkání stáhnout. Toto vše se dělo v přestávce utkání.

V druhém poločase nastoupily za domácí již i reprezentantky, ale dlouho nic nenasvědčovalo, že se domácím hned podaří skóre otočit. V 44. minutě utkání byl stav 14:14.

I přesto, že zkušenější hráčky domácích, začaly výsledek otáčet na svou stranu došlo ze strany rozhodčího k další neomluvitelné nechutnosti.

V 52. minutě za stavu 21:18 pro Dobrušku dochází k udělení ČK hostující kapitánce Petře Špicarové. V předchozím průběhu utkání již byla odměněna žlutou kartou, takže následný trest ČK5 je normálním a pochopitelným trestem (karta byla udělena za sevření soupeřky v prostřední třetině – hráčka domácích byla v držení balonu). Hráčky však byly vyvedeny z omylu. Rozhodčí při udělení trestu odesílá naši kapitánku se slovy: „Máš to na deset“. Toto je i zapsáno v zápise o utkání na přední straně. Tato skutečnost, stejně jako řada dalších v tomto utkání, neměla jakoukoliv oporu v Pravidlech a řádech SNH. Kam až se v našem sportu tímto dostaneme?   Korunu všemu rozhodčí nasadil svým výrokem: „že zbylou 1 minutu trestu si hráčka přenese do dalšího utkání (v 2. poločase byl čerpán 1 time-out).“

Obě události významným způsobem ovlivnily ráz tohoto utkání, čímž došlo k naplnění skutkové podstaty úmyslného ovlivnění utkání.

Nikterak nechceme zpochybňovat vynikající kvalitu soupeře, papírově nás měly dobrušské holky zničit, ale prostě tomu tak zdaleka nebylo.

Naše holky hrály na hraně svých možností, Alena Ficková zatěžkala soupeřovo konto 20 brankami. To, že zákroky soupeře spíše z úpolového sportu nebyly oceněny kartami, nevrátíme. Je opravdu těžké si nemyslet, že toto tendenčním způsobem vedené utkání má nastavit jakési zrcadlo momentálně fungující národní házené. Takto se budou ještě více rozevírat nůžky mezi TOP klubem a menším klubem. Ten velký oddíl přeci vždy musí vyhrát…

Rozhodně se ale budeme bránit, a to všemi dostupnými prostředky, které nám Pravidla, Soutěžní řád, a především Disciplinární řád SNH umožňují.

I přesto, že víme, že rozhodčích je v posledních sezonách málo, tak toto je již opravdu přes všechny meze.

Dle disciplinárního řádu požadujeme následující:

Dle DŘ SNH , přílohy I. Sazebník trestů článku č.10 a) Za nesplnění povinností rozhodčího vyplývajících ze SŘ SNH a Pravidel NH.  TREST - 1. případ – důtka

dále

dle DŘ SNH , přílohy I. Sazebník trestů článku č.7
 - Za úmyslné ovlivňování výsledku utkání.

TREST - zastavení závodní činnosti nebo zastavení výkonu jakékoliv funkce na dobu 12 měsíců

A ještě trochu osobní vzkaz:  Během eventuálně uděleného zmíněného trestu bychom tomuto činovníkovi SNH doporučili, aby si nastudoval pravidla a řády SNH, věnoval se činnosti ve svazu, ke které byl zvolen (což při schválení trestu vlastně nepůjde), a rozhodně dále nepokračoval v kariéře mezi rozhodčími SNH.