5. kolo, So 18.5.2019 08:30

Baník Most NH B21
KNH Chomutov25

Dorostenci psali historii KNH Chomutov, zvítězili na Poháru ČR !!!

Družstvo dorostenců vstoupilo do dějin národní házené v Chomutově. V dohrávaném finálovém turnaji sezóny 2019/2020 hraném v Chomutově plně využili domácího prostředí a poprvé v celé 95-ti leté historii chomutovské národní házené zvedli nad hlavu pohár pro vítěze Poháru ČR.

O víkendu 28.8.-30.8.2020 se ve sportovním areálu na Cihlářské v Chomutově rozehráli souboje o vítěze Poháru ČR v národní házené v kategorii dorostenci. Spolu s domácím celkem KNH Chomutov se závěrečného turnaje zúčasnily následující kluby - TJ Sokol Bakov nad Jizerou, TJ Plzeň-Újezd, TJ Sokol Ostopovice, TJ Sokol Osek nad Bečvou a T.J. Sokol Dobruška.

Turnaj otevřel souboj domácího družstva s kluky ze středočeského Bakova nad Jizerou, a jelikož se se soupeřem v posledních 2 letech potkáváme pravidelně, měli jsme ho poměrně dobře načteného. Od samého počátku jsme si drželi mírný náskok 2 až 3 branek, kdy u nás převládala pestrá hra v útoku, leč na konci prvního poločasu došlo k chvilkové nekoncetrovanosti obrany a soupeř stáhl na poločasový výsledek 11:10 pro chomutovské. Do druhé půle však vstoupil ještě více soustředěný domácí celek a soupeře zatlačil, a donutil k řadě zbytečných ztrát, a tak v poklidném tempu dokráčel k prvnímu vítězství v turnaji v poměru 23:18.

K druhému utkání jsme v pátek odpoledne nastoupili proti TJ Sokol Ostopovice. Po shlédnutí jejich prvního utkání jsme nastavili taktiku k eliminaci vysokých, atleticky velice dobře připravených útočníků soupeře, pomocí rychlého přístupu k hráčům a fyzickým dohráváním soupeře, což není po chuti nikomu. Kýžený výsledek se dostavil okamžitě, i když soupeřův brankář David Berka na několik střel, především z úvodu druhé půle, branku zavřel. Spolu s naším Ríšou Křížem patřili na turnaji k nejlepším. Po poločasvém vedení 10:7 jsme nakonci utkání slavili druhé vítězství, tentokrát v poměru 15:11.

Po prvním dni jsme spolu se severomoravským Osekem nad Bečvou drželi zisk plného počtu bodů a vyhlíželi sobotní souboje.

Do sobotního dopoledne jsme nastoupili proti Sokolu Dobruška, s kterým jsme se potkali na Poháru ČR minulý rok právě v Dobrušce, kde se nám tuto házenkářskou mekku podařilo dvakrát porazit. Do utkání jsme vysloveně vletěli a v 12 minutě vedli 9:3. Soupeři se vůbec nedařila souhra, ale pak přišlo zbytečné ukolébání napříč celým týmem, čehož soupeř dovedl využít ke snížení na poločasový výsledek 14:11. Po vydechnutí v poločasové pauze jsme opět na Dobrušku nastoupili jen s tím rozdílem, že jsme již nepolevili a vyprovodili soupeře s výsledkem 29:20. Na světě tak byla naše třetí výhra v turnaji.

Do odpoledního utkání jsme šli s tím, že v případě výhry bychom se již po sobotě stali vitězi republikového finále, k čemuž nám pomohli výsledky ostatních utkání. Soupeřem nám v tomto utkání byl TJ Plzeň-Újezd, tedy družstvo vedené z lavičky mistrem národní házené Ladislavem Benedou a známé svou neústupnou hrou. V úvodu jsme měli více ze hry a ihned soupeři odskočili na rozdíl 4 branek a dotáhli poločas do stavu 9:5 pro naše barvy. V druhém poločase se ještě více projevila šikovnost obou útoků a skóre rychle narůstalo na obou stranách. Po konci utkání svítil na ukazateli skóre výsledek 22:17 a družstvo propuklo ve velké oslavy.

K poslenímu utkání v turnaji jsme nastoupili proti severomorvaskému TJ Sokol Osek nad Bečvou. I páté utkání jsme rozjeli na výbornou a v poločase vedli jednogolovým rozdílem 8:7. Hned zkraje druhé půle jsme odskočili na 10:7, ale pak přišla 2 zranění v obranných řadách a soupeř začal převažovat misky vah na svou stranu. Poprvé jsme přišli o vedení za stavu 13:13 a hned z dalšího útoku zbrdklou střelbou soupeř odskočil na rozdíl dvou branek, tedy 13:15. Utkání směřovalo do nervy drásající koncovky. Po našem snížení soupeř opět kontroval, a byť jsme ještě korigovali brankou 15 vteřin před koncem, porážce 15:16 jsme již namohli zabránit.

I přes tuto prohru jsme přepsali 95letou historii chomutovské národní házené, jelikož jsme se poprvé v celé éře v kategorii dorostenců stali vítězi Poháru ČR.

O tento věru historický počin se zasloužili následující hráči a realizační tým:

branka: Richard Kříž, Lukáš Potůček

obrana: Jan Štěpán, Milan Hruboň, Vojtěch Walz, Miroslav Havelka, Petr Šimek, Martin Kroupa, Tomáš Hlůže, Dominik Šourek

útok: Daniel Žorna, Martin Najmon, Patrik Vidmanov, Matěj Vohlídka, Václav Barabáš

trenéři: Martin Kolářík, Martin Tkadlec, Alena Valášková

Kromě celkové vítězství získali domácí borci i velkou řadu individuálních ocenění. Nejlepším útočníkem a zároveň nejlepším střelcem se stal Daniel Žorna, 2. nejlepším brankářem byl Richard Kříž a nejužitěčnějším hráčem celého turnaje byl zvolen pilíř obrany, Jan Štěpán.

Všechna utkání rozhodovali s absolutní přesností výborní ligoví rozhodčí, konkrétně tedy Petr Šimánek z Krčína, Miroslav Přikryl z Kokor, Lukáš Zimmermann z Čakovic a Michal Barabáš z Podlázek. Ředitelem na tomto závěrečném turnaji byl Jaroslav Bukovský ze Žatce. Celý pořadatelský tým nemusel po celou dobu akce řešit jedinou stížnost a ani žádné zranění.

Při slavnostním vyhášení výsledků se provedení státní hymny ujal chomutovský sbor Hlahol, přičemž nejednomu fanouškovi naskočila v jejich podání státní hymny husí kůže.

Za podporu během celé „divné“ sezóny 2019/2020 je nutno poděkovat především rodičům, přátelům, a také sponzorům, bez kterých bychom se rozhodně neobešli. Jsou jimi jmenovitě Statutární město Chomutov, Krajský úřad Ústeckého kraje, společnost SEA Chomutov, STRIX Chomutov, Zlatnictví a hodinářství Provazník, KEMPA a JAKO.